Vincent känner en tjej. En söt liten tjej. En tjej i samma ålder och i samma stad. Dem har känt varandra hela deras långa liv och träffades första gången när dem bara var någon månad gammal.
Dessa två små underbara barn hade ett gemensamt beslut redan i mammornas mage och det var att komma till världen samma dag. Dem hade nämligen samma BF datum. Av alla 365 dagar som finns på ett år så var dem överens. Men att passa tiden var tydligen inte deras starka sida så idag skiljer det några dagar mellan deras födelsedagar.
Vincents kompis har såklart en mamma och hon och jag fann varandra via sociala medier. Vi hade många gemensamma vänner och vi kommer från samma sida av stan. Det som gjorde att vi fann varandra var att vi skulle ha barn samtidigt och nu när det gått en bit över ett år sedan vi fick barn har vi fortfarande kontakten. Vi sågs igår dessutom.
Jag vill hylla sociala medier tack vare detta. Hur mycket nytta har vi inte haft av varandra hitillis? Dels under gravidtiden. Hur känner du? Ska det kännas såhär? När ska man åka in till förlossningen? Som gravid har man miljoner frågor och att ha någon att bolla tankarna med har jag verkligen varit tacksam över. När barnen väl kommit till jorden dyker ännu fler frågor upp. Allt från amning till olika faser. Vi kunde tipsa och lyssna på varandra oavsett dag och tid. Med en utveckling och förståelse kring varför saker sker hjälpte vi varandra. Så tack till instagram över att vi hittade varandra. Ett tips är att våga ta kontakt. Man kommer ha så mycket nytta av varandra. Det kanske är en blivande bästa vän du spanar in på instagram? Ni kanske är gravida i samma vecka eller månad? Med hjälp av hashtag är det så lätt att hitta varandra.
Ha en fin dag alla vänner, nya som gamla. <3
Ja har fått flera vänner via sociala medier ❤️ Superbra 😊 Kram
Ja heja vänskapen Annika 😀 <3
Vilket fint inlägg vännen!!💕💕 så glad att vi börjat träffas med våra små älsklingar ⭐️⭐️
Tack! Det är verkligen jag med Tess 🙂 <3
Så sant! Älskar speciellt instagram. De va där jag hitta min karl & har hittat massa vänner där. & dig 😘
Så fantastiskt att ni fann varandra där <3